XXX. Téglás Napok – BESZÁMOLÓ
A Szilikátipari Tudományos Egyesület (SZTE) és a Magyar Téglás Szövetség (MATÉSZ) közös szervezésében 2015-ben 30. alkalommal került megrendezésre a Téglás Napok. A rendezvénynek a pécsi Corso Hotel adott otthont.
A konferenciát Kató Aladár (a Magyar Téglás Szövetség elnöke), valamint Kiss Róbert (az SZTE Tégla- és Cserép Szakosztályának elnöke) nyitotta meg. A nap folytatásaként a tégla- és cserépipart érintő technológiai, épületszerkezeti, épületenergetikai, kutatás-fejlesztési kérdésekről, illetve a Zsolnay építészeti kerámia technikai fejlesztéséről hallottunk rendkívül érdekes, hasznos és színvonalas előadásokat.
Elsőként dr. Józsa Zsuzsanna címzetes egyetemi tanár (BME Építőanyagok és Mérnökgeológiai Tanszék) ismertette az egészséges, kedvező komfortérzetű ház jellemzőit. Az ember és az őt körülvevő zárt téri környezet közötti elvárásoknak megfelelő kapcsolatot hívjuk komfortérzetnek. A komfortérzetünk függ a belső tér hőmérsékletétől, nedvességétől, a légmozgásától, zajtól és a megvilágításától. A diszkrét, derűs belső terek megváltoztatják hangulatunkat, nyugalmat sugároznak.
Ezután Prof. dr. habil Kistelegdi István tanszékvezető, egyetemi tanár (PTE Műszaki és Informatikai Kar, Építészmérnöki Szakmai Intézet, Energiadesign Tanszék) tartott előadást Energiadesign megoldások szerkezetekben, épületekben, településben címmel. Az energiadesign a fenntartható építéstechnológiák területén belül egy olyan új innovációs tudományág, amely teljességre törekvő látásmódjával a geometriai, funkcionális, szerkezeti és esztétikai kérdéseken túlmutat és további tervezési dimenziókat érint: szoláris sugárzás, levegő, energia, idő, aerodinamika, hőtechnika, hőtárolótömegek, komfortérzet, helyi adottságok, épületbionika, innovatív koncepciók és az épületburok szerepe.
Az előadást követően Prof dr. Gömze A. László és dr. Kocserha István docens, tanszékvezető (ME Kerámia és Szilikátmérnöki Intézeti Tanszék) közös előadásban ismertették a tégla- és cserépipari kutatási-fejlesztési lehetőségeket a Miskolci Egyetem Kerámia- és Szilikátmérnöki Tanszékén, amely szerint az anyagvizsgálat irányulhat ásványi és/vagy kémiai összetételre; anyagszerkezet (mikro, makro, nano) feltárására, fizikai, kémiai, mechanikai es termikus tulajdonságok megismerésére, javítására. A technológia helye szerint nyersanyagokra, alap- és segédanyagokra, nyersgyártmányok tulajdonságaira, égetett késztermék minőségére, tulajdonságaira, adott technológiai berendezés, vagy művelet valamelyik anyagtulajdonságra gyako-rolt hatásának feltárására. Ezen vizsgálatok mindegyikének elvégzésére a tanszék rendelkezik korszerű vizsgálóberendezésekkel.
Dr. Kovács Orsolya habil docens (PTEMIK) és főmuzeológus (Janus Pannonius Múzeum) a Zsolnay építészeti kerámia az építészeti igények és technikai fejlesz-tések tükrében című előadásában kifejtette, hogy Zsolnay Vilmos pécsi gyára valójában a reneszánsz kor eredményeihez hasonlítható szintézisben működ-hetett közre: ez az építőművészet és az iparművészet olyan szintézisének tekinthető, amely megfelelt a technika által egyre inkább meghatározott modern kor igényeinek Zsolnay Vilmos találmánya, a hőálló pirogránit tette lehetővé az épületek homlokzatának színpompás kialakítását. Ehhez az előadáshoz kapcsolódóan Komor István üzemeltetési igazgató (Zsolnay Kulturális Negyed, Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft.) vetített képekkel bemutatta a Zsolnay Kulturális Negyed felépítésének folyamatát. A Zsolnay Kulturális Ne-gyed a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa projekt legnagyobb beruházása volt, amely a pécsi Zsolnay Porcelánmanufaktúra területének nagy részén épült 2 év alatt. A több mint 11 milliárd forintos beruházásnak köszönhetően új életre kelt a porcelán-manufaktúra 5 hektáros területe. A Közép-Európa egyik legnagyobb gyárépület-együttes rehabilitációja során megvalósuló kulturális negyed tartalmilag négy részre tagolódik. A Míves negyed legfontosabb elemei a Zsolnay családdal és történettel kapcsolatos kiállítás, Winkler Barnabás egyedülálló Rózsaszín Zsolnay kiállítása, valamint a Sikorski-házban kiállított Gyugyi-gyűjtemény. Ezekhez kapcsolódik a felújított Zsolnay-mauzóleum, az Alkotó- és Inkubátorház, valamint a Kézművész utca üzletsora. Az előadássorozatot pezsgő kóstolóval egybekötött vacsora és a meghívott zenészek által keltett jó hangulatú baráti beszélgetés követte.
A konferencia másnapján a részt vevők megtekintették Komor István üzemeltetési igazgató vezetésével a Zsolnay Kulturális Negyedet. A sok-sok látnivaló közül, időhiány miatt sajnos csak a Gyugyi gyűjteményt, a Zsolnay mauzóleumot, valamint a Látványmanufaktúrát tekinthettük meg. A kétnapos konferencia a Kulturális Negyed Zsolnay éttermében elfogyasztott ebéddel zárult.
Sopronyi Gábor, a szakosztály titkára
LETÖLTHETŐ ELŐADÁSOK
Egészséges, kedvező komfortérzetű ház
Dr. Józsa Zsuzsanna címzetes egyetemi tanár (BME Építőanyagok és Mérnökgeológiai Tanszék) |
Energiadesign megoldások szerkezetekben, épületekben, településben
Prof. dr. habil Kistelegdi István tanszékvezető, egyetemi tanár (PTE Műszaki és Informatikai Kar, Építészmérnöki Szakmai Intézet, Energiadesign Tanszék) |
Tégla- és cserépipari kutatási-fejlesztési lehetőségek a Miskolci Egyetem Kerámia- és Szilikátmérnöki Tanszékén
Prof dr. Gömze A. László és dr. Kocserha István docens, tanszékvezető(ME Kerámia és Szilikátmérnöki Intézeti Tanszék) |
Tégla falszerkezetek ma és holnap egy épületszerkezet-tervező szemével
Dr. Perényi László Mihály egyetemi docens (PTE Műszaki és Informatikai Kar, Épületszerkezettan Tanszék) |
Zsolnay építészeti kerámia az építészeti igények és technikai fejlesztések tükrében
Dr. Kovács Orsolya habil docens (PTEMIK) és főmuzeológus (Janus Pannonius Múzeum) |
A Zsolnay Negyed bemutatása
Komor István üzemeltetési igazgató (Zsolnay Kulturális Negyed, Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft.) |