Üvegipari Szakmai Konferencia
Az SZTE Üvegszakosztálya 2017. évi tavaszi szakmai konferenciáját április 25-én Orosházán a Guardian magyarországi gyáránál tartotta, mely a hazai síküveg gyártás bázisa. A tartalmas programot és a szívélyes vendéglátást, melyben a gyár részesítette a csoportot, ezúton is szeretnénk megköszönni a Guardian Orosháza Kft. vezetőinek és valamennyi munkatársának.
Az SZTE Üveg szakosztálya nagylétszámmal képviseltette magát a konferencián. Az érdeklődők – kilométert és időt nem sajnálva – az ország távoli városaiból is elutaztak az üvegipar szakmai összejövetelére. A szakirányú felsőoktatás fiatal képviselőit is örömmel láttuk a szakmai napon.
A gyárlátogatással egybekötött konferencián 4 előadásban kaptunk részletes, szakmai tájékoztatást a Guardian Orosháza Kft-ről, a gyárban történt környezetvédelmi és technológiai fejlesztésekről, melyhez szorosan kapcsolódott a Glass Service egyik legújabb fejlesztése.
1. Guardian Orosháza Kft. bemutatása
Előadó: Berencsi István minőségirányítási vezető
Az előadásból áttekintést kaptunk a Guardian gyárak Európai indításairól, termékeiről és fejlesztéseiről 1981-től napjainkig, Luxemburgtól (1981) a Don melletti Rostovig (2012). Az orosházi gyár fejlődéséről, fejlesztéseiről, termékeiről teljes részletességgel halhattunk.
Guardian Orosháza Kft. bemutatása
2. NOx kibocsátás csökkentése szelektív katalitikus redukció (SCR) technológiával, beüzemelési és alkalmazási tapasztalatok a Guardian Orosháza Kft-nél
Előadó: Emhő Tamás létesítmény mérnök
A környezetvédelemre vonatkozó előírások betartása minden olyan tevékenységre vonatkozik, mely valamilyen formában szennyezheti a környezetet. Az üveggyárak esetében az üveg olvasztásakor keletkező füstgázban a por, NOx, SOx aszennyező anyagok. A gyárak már a tervezés stádiumában számolnak a környezetvédelemmel kapcsolatos költséggel. A környezetvédelemi előírások folyamatosan szigorodnak, és ha nem rendelkeznek olyan szűrő- semlegesítő berendezésekkel a gyárak, amelyek a hatályos rendeletek szerinti emissziós értékek biztonságos betartáshoz szükségesek, akkor ezeket pótlólag szükséges beépíteni. A környezetvédelmi előírások olyan értékben szigorodtak az elmúlt években, hogy a Guardian orosházi gyárában 2015-2016-ban kellett beépíteni az NOx csökkentését biztosító SCR technológiát, melyekről részletes tájékoztatást kaptunk az előadásban.
3. XRF vizsgálatok a gyakorlatban a Guardian Orosháza Kft-nél
Előadó: Zsíros Gyöngyi float sori technológus
A float üvegekkel szemben támasztott követelmények szigorú technológiai paramétereket és alapanyag minőségi követelményeket kívánnak meg. A fejlesztésekhez és az ellenőrzésekhez szükség volt egy olyan berendezés beszerzésére, mellyel könnyebb és gyorsabb:
- a floatüveg, mint termék elemzése,
- az alapanyagok ellenőrzése,
- az üvegcserép elemzése,
- keverék homogenitásának mérése,
- az üveggyártás, mint folyamat ellenőrzése,
- EC üveg Fe2O3-tartalmának szigorúbb és gyakoribb ellenőrzése,
- az elemzések felgyorsítása az eddigiekhez képest,
- megnövekedett mennyiségű minta elemzésének lehetősége.
A röntgen-fluoreszcens analízis (XRF) egy roncsolás mentes, anyagvizsgálati módszer, ahol a méréssel elemi összetételt lehet meghatározni. ZSX Primus IV rtg készülék jelenleg az egyik legmodernebb új fejlesztése a RIGAKU cégnek. Ezt a berendezést szerezte be 2016-ban a Guardian Orosháza Kft, és üzemelteti 2017-től.
Az előadás bemutatta a berendezés használatát és a vizsgálatok eddigi eredményeit.
XRF vizsgálatok a gyakorlatban a Guardian Orosháza Kft-nél
4. Üvegolvasztás automatizálásának továbbfejlesztése az ES IIITMkorszerűsített professzionális folyamatirányító rendszer és a keverékleolvadás képi elemző szoftvere segítségével (Advanced Expert control system ES IIITM and batch imaging software for an improved automatic melter operation)
Előadó: Miroslav Kovác, területi vezető, Glass Service Inc. (Csehország)
Az ESIIITM szoftver az üveggyártás főbb folyamatait képes ellenőrizni és szabályozni. Az Operátor 8 órán keresztül nem tud mindenre 100%-osan figyelni, viszont a szoftver segítségével el tudja látni a feladatát. A ES IIITM hibátlanul ellenőrzi és szabályozza:
- az olvasztókádat,
- a keverék adagolást és az üvegszintet,
- a tüzelésnél a O2 és CO, NOx –ot,
- a munkakádat,
- az adagoló csatornát, kondicionálást,
- az ónfürdő állapotát,
- a hűtőszalag paramétereit.
A szoftver fejlesztése folyamatosan történik. A kamera szoftver képi lehetőségei széleskörűek. A tárolt képek alapján analizálhatók az olvasztási folyamatok
ES IIITM kamera szoftvere folyamatosan figyeli és regisztrálja
- a keverék eloszlást,
- a keverék lefedettségét,
- a keverék mennyiségét,
- az olvadási határt (kritikus helyzet),
- meghatározható a keverék pontos leolvadási vonala.
A futó- és tárolt adatok interneten keresztül akárhonnan ellenőrizhetők.
5. Termékfejlesztések a Guardian Orosháza Kft-nél: ExtraClear üveg, ClimaGuard Premium2 termékek
Előadó: Rési József termelés vezető,
Berencsi István minőségirányítási vezető
A Guardian Orosháza Kft-nél a legújabb termékfejlesztéseknek két fő célja volt:
- lehetővé tenni egy magasabb fényáteresztésű (min.88.3%) bevonatos termék gyártását,
- kompatibilissé válni az európai Guardian float termékekkel.
Meg kellett oldani az üveg vasoxid-tartalmának csökkentését (470 ppm alatt). Ehhez egyrészt a régi homok kiváltását kellett megtervezni, és végrehajtani, másrészt átalakításokat kellett végezni a keverőházi soron is. Az előző előadásban hallott alapanyag- és üveg ellenőrző berendezés beruházás is (ZSX Primus IV) a projekt része volt, hiszen a változtatásokat gondosan elő kellett készíteni, és az eredményeket folyamatosan ellenőrizni kellett, és kell a gyártás során is.
A project másik részét képezte egy magasabb fényáteresztésű bevonatos termék ClimaGuardTM Premium 2 (CGP2) gyártása, ugyanis a piaci igény zöme a magasabb fényáteresztésű bevonatos termék ClimaGuardTM Premium 2 (CGP2) felé tolódott el.
Termékfejlesztések a Guardian Orosháza Kft-nél: ExtraClear üveg,ClimaGuard Premium2 termékek